Jöjjön egy Amiga nagy féltégla táp. Ezt a tápot azért vettem, mert ha már két Amigám van, legyen két tápom is...Eladó működőként árulta... hát szerencsére nem dugtam gépre. +5V nem ment, -12V meg néha -24V-ra ugrált. A -12V-nál az UA7912-nél a test láb repedt forrasztása okozta a problémát, így már stabilan -11.7V lett. Igen ez alacsony, már beérkezés alatt a csere IC hozzá. Zárójelben: UA7xxx IC-k így haláloznak el, csökken a kimeneti feszültségük, ellentétben a youtuber szakik állításával, nem mennek rövidzárba. Megnyúlik bennük egy ellenállás (sönt ellenállás), ami miatt leesik a kimeneti feszültségük. A +5V-os ágban egy kapcsoló üzemű stabilizátor IC van. Egy elkóval simítják az impulzusokat az IC kimenetén. Ha túl magas a kimeneti feszültség, egy tirisztorral egyszerűen a kimenetet rövidre zárja . kamikaze megoldás, de működik. A kondi kiszáradt, így már nem simított, szűrt, Jó eséllyel megjelent (volna) a kimeneten nagyobb feszültség, amit a tirisztor lezárt, ezért nem volt kimeneti feszültség. Elkó cseréje után megjelent az 5.3V. IC adatlapját nézve a minimális kimeneti feszültség 5.1V, ennél kisebbet nem tud, potival csak növelni lehet. Potit minimumra letekerve 5.12V lett a feszültség.
UI: Megérkezett a 7912, cserélve is lett. Ha már szereltem, a többi elkót is kicseréltem újra. Több órányi járatás után is stabilan üzemel.
Itt jegyzem meg, hogy ezt leírtam egy számítástechnikai fb csoportban, ahol pár embertől kaptam rendesen. "nem szokás A500-on járatni"...igen volt benne kis lutri, ha terhelés hatására elszáll a táp... de mi van akkor, ha több órányi műterheléses járatás után, amikor hibátlanul ment, épp az Amigán használva fog elszállni? Ez bármikor megtörténhet bármilyen táppal.Amúgy terhelés nélkül egy órát járattam. "vajon olcsóbban jöttem ki, mintha meanwell tápot vettem volna?" . Egyrészről olcsóbban, másrészről ez a gyári tápja. Ezzel korhű. Harmadrészt vajon a bármely márkanévvel ellátott "modern" kínai tápok harminc év múlva is fognak működni? Vajon azok amikor elszállnak, avagy elkezdenek benne fáradni a kínai kondik, hogy fognak viselkedni? És végül egy utolsó: "ezek azért szállnak el, mert a trafóban elöregedett a huzalok lakkozása, átütnek, ezzel megugrik a kimeneti feszültség. Igaz az 5v stabilnak mérhető, a 12V felugrik." Tegyük ezt rendbe: itt nincsenek nagyfeszültségű impulzusok, amik átüthetnének. Itt is lehet menetzárlat a trafóban, de az a trafó melegedésével (menetzárlat), a feszültségének leesésével jár. No meg ha az 5V jó, a 12V megugrik, akkor repedt forrasztás okozza (mint ennél a tápnál a -12V-os ágában), legvalószínűbb, hogy a GND lábának forrasztása repedt, kontaktos, az okozza a megugrást, lebegést (kérdés, ilyenkor mennyire esik vissza terhelés hatására). Ilyenkor a kérdéses fesz szabályzó lábainak átforrasztása megoldja a problémát (érdemes az egész panelt átforrasztani).
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.